En popüler 10 programlama dili!

En popüler 10 programlama dili

En popüler programlama dillerinin hangileri olduğunumu merak ediyorsun. Hadi bu konuya beraber göz atalım.

Programlamaya merak sarmış bir öğrenci olabilirsiniz, ya da kullandığınız programların büyüsüne kapılıp keşke bu programı ben yazsaydım veya aklımda öyle projeler var ki keşke programlama bilgim olsa neler neler yazardım diye düşünüyor olabilirsiniz.

O zaman ilk aklınıza gelen soru şu olmalı “en popüler yani en çok kullanılan programlama dilleri hangileridir”.

Bu video’da ki amacımız en iyi programlama dilini bulmak ve göstermek değil bu başka bir videonun konusu olsada bu sorunun asla bir cevabı olmadığını unutmayın. Çünkü programlama dilleri birbirlerini anımsatsada aslında her biri farklı ihtiyaçlara cevap vermek için geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir.

IEEE Spectrum göre en çok kullanılan yazılım dilleri sırasıyla şöyle sıralanmıştır.

İlk 5 sıralamasına göz attığımızda  – Java, C, C++, Python, ve C# görebiliyoruz, yalnız C Java’nın yerini kapmaya çok yakın durumda. En büyük sıçramayı yapan ise istatistik hesaplama dili olan R. R, büyük veriyi (big data) analiz etmek ve görüntülemek için çok kullanışlı bir dil olarak biliniyor.

Bunun dışında listenin altlarında da birçok hareketlenme var: Go ve Perl gibi diller en popüler 10’a adlarını yazdırmaktan bir adım uzaktalar.

Büyük sürpriz sahibi ise kısa sayılabilecek bir süre önce kullanıcılara sunulan ve listeye hızlı bir giriş yapan Swift dili. Apple’a ait olan bu dil şimdiden birçok insan tarafından öğrenilmeye başlandı.  Swift’in Objective-C’ye kıyasla MacOS ve iOS platformlarında daha efektif ve uyumlu olmasından dolayı bu dil, gelecekte iyi bir gelir elde etmek isteyenler için olmazsa olmaz öğrenilmesi muhtemel diller arasında olacaktır.

Bunların yanında Nvidia’nın Cuda dili gelecekte grafik programlama öğrenmek isteyenler için güzel bir seçenek, ama öncesinden en iyi 5’tekilerden en azından birini öğrenmeniz önerilir, yoksa sıfırdan başlayacaklar ilerlemede bazı sorunlar yaşayabilir..

Özet geçmek gerekirse: kendiniz için en çok ihtiyaç duyacağınız programlama dilini deneyimli insanlara danışarak öğrenin, uzmanlaşmak istersenizde konunuza daha odaklı dillere çalışın

[sociallocker id=”62″]Test İçerik Aç [/sociallocker]

Kaynak Linkleri

http://ieee.bilkent.edu.tr/teknoloji101/?p=3606

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir