Biri Sizi Gözetliyor Who Stalks My Cams Nedir?

Paronayak mı olduk?

İçinde bulunduğumuz 21.yüzyılda teknoloji yaşantımızın her alanına girdi demekle kalmıyoruz, hayatımızın uç noktalarına bile yerleşti. Artık sabah kalktığımız andan akşam yatağımıza girdiğimiz ana kadar kolumuza taktığımız dijital saatlerde, cebimizde taşıdığımız telefonlarda, ofisimizde ki bilgisayarda hatta gece uyurken bile başucumuzda duran Internet of Things cihazlarda teknoloji her an yanıbaşımızda.

Teknoloji ile bu kadar iç içe olmamız bazı paranoyaları ve güvenlik önemlerini de beraberinde getiriyor. Teknolojinin bu denli gelişmesi ile özel hayatın gizliliğini korumakta büyük ölçüde dikkat ve önlem almamızı gerektiriyor. Örneğin kişisel bilgisayarımızda ki verilerimizin güvenliği, e-postalarımızın güvenliği gibi konularda sürekli önlemler almaya çalışıyoruz. Bazen acaba telefonum dinleniyor mu? Yada bilgisayarımda girdiğim siteler başkaları tarafından görülüp kaydediliyor mu diye düşünmeden edemiyoruz.

Hatta viral söylentimidir bilmem ama telefonda konuşurken eğer ses cızırtılı ise veya kendi sesimizi tekrardan duyuyorsak telefonumuzun dinlendiğinden şüphelenip tedirgin oluyoruz. Bazen kesin dinlendiğimizi farzederek konuşma anında karşımızda ki kişi samimi olduğumuz biri ise cızırtı gelen tarafa doğru basıyoruz küfürü (herkes için geçerli değil :))

Bu makalede bahsettiğimiz ve başlıkta yer alan “Biri sizi gözetliyor dikkat” dememizin sebebi dizüstü, yada masaüstü bilgisayarınızda bulunan web kameraların sizden habersiz dışarıya yayın yapıyor olma ihtimaliyle ilgili. Eğer bilgisayarınızın Ethernet yada wireless kartları devredışı ise yada bilgisayarınızın hiç internete erişimi mümkün değilse bu problem söz konusu bile olamaz. Ama günümüzde internete bağlı olmayan bir bilgisayar hangi amaçla kullanılabilir ki?

Bilgisayarımızı biri gözetliyor olabilir mi?

İhtimal dahilinde olabilecek bir konumda çalışıyorsanız, hedef halindeyseniz, webcamınız vasıtasıyla sizi birilerinin gözetlemesinden şüphe duyuyorsanız bilgisayarınıza kurabileceğiniz ufak bir yazılım sayesinde bu paronayadan kurtulabilir ve en azından rahat bir nefes alabilirsiniz. Eğer benim web kameram çalıştığında yanında ufak bir ışık yanıyor bu sayede kolaylıkla anlayabilirim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü CIA eski direktörü webcamının üzerinde sürekli olarak siyah bir bant yapışık tutuyor çünkü bu web kamera ışığını yakmadan da bilgisayarın web kamerasına gizlice erişmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Who Stalks My Cam Nedir ?

Who stalks my cam Phrozen software tarafından sunulan freeware/ücretsiz bir programcıktır. Bu programın amacı bilgisayarınızın web kamerasını bir uygulama kullanmaya başladığı anda sizi haberdar etmesidir. Bu makaleyi yayınladığım tarih itibari ile Yazılım versiyonu v1.3.0 build 0 sürümü yayında olup bilgisayarıma indirip aşağıda eğitim videosunda yer alan işlemleri gerçekleştirmiş bulunmaktayım.

Who Stalks My Cam programını nereden indirebilirim?

Who stalks my cam programını Who stalks my cam indir linkinden indirebilir ve ücretsiz olduğu için herhangi bir aktivasyonla falan uğraşmadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Who stalks My Cam programını nasıl kullanırım?

Yukarıda verdiğim Who stalk my cam programını indirme linkinden indirin ve sabit bir şekilde next/ileri diyerek sonuna kadar devam edip kurulum işlemini bitirin.

  • Programın hünerini anında görebilmeniz için who stalk my cam kendi test arayüzünü sunuyor bu arayüze ulaşmak için Sol üst köşede yer alan Phrozen > Webcam Testing yolunu izleyin.
  • Alt tarafta yer alan Choose a Webcam kısmında web kameranızı seçtikten sonra Start düğmesine basın. Ekrana web kameranızın görüntüsü gelmesiyle birlikte bir uyarı sesi gelecek ve bir önceki ana ekranda yeşil ACTIVE butonun yandığını göreceksiniz. Host Process kışında Who stalk my cam ‘ın web kameranızı kullandığı belirtiliyor.

 

Yine http://www.testmycam.net internet sitesine girip web kameranızın çalışmasına onay verdiğinizde sağ alt köşede who stalk my cam programının sizi uyardığını görebilirsiniz.

Programı devredışı bırakmak isterseniz options sekmesinde Active Webcam Usage Detection ayarını pasif etmeniz yeterli. Option sekmesinde pratik birkaç ayar daha bulunmaktadır.

Ne olur olsa olsun siz yine o meşhur sözün kulaklarınızda çınlamasına izin verin;

“En güvenli bilgisayar fişi çekik bilgisayardır.”

Programı İndir

Yandisk indirme linki: Who stalks my cam indir

Kaynak: http://www.emrahyuksel.com.tr/biri-sizi-gozetliyor-who-stalks-my-cams-nedir-203

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir