Yoksa Siz Ördek Misiniz?

Benim babam senin babanı döver!

Ne muhabbetlerdi bunlar çocuk aklımızla ediverdiğim. Bilmem belki hala devam ediyordur. Ama bildiğim şu ki büyük çocukların yani bizlerin, evet evet bu yazıyı okuyan sizlerin ettiği benzer muhabbetler hala devam ediyor.

Benim telefonum onunkinden daha iyi,

Benim işletim sistemim seninkinden daha kararlı,

Benim arabam daha az yakar, onun ki çok yakar hayatta kullanmam!

bla bla…

Kısacası büyüsekte hepimiz birer Bebek Ördek olduk çıktık aslında. İşte tam olarak bu bir sendrom yani Baby Duck Syndrome (Bebek Ördek Sendromu).

Nedir bu Bebek Ördek Sendromu?

‘Bebek Ördek Sendromu’ belirli bir konuda işlevsel benzer sistemleri birbirleriyle sürekli karşılaştırma sorununa verilen ad. Yukarıda verilen örneklere nazaran daha iyi bir şekilde özetlenecek olursa örneğin; sürekli kullandığınız bir internet sitesi düşünün bu teknoseyir.com olabilir ya da emrahyuksel.com.tr bloğum olabilir olası bir tasarım değişikliğine maruz kaldığında kullanıcıların bu arayüzü beğenmeme durumu olarak görülebilir.

Bebek ördek sendromu kazlar üzerinde çalışan psikolog Konrad Lorenz’in çalışmaları sonucu örneklendirerek ortaya attığı bir şeydir. Lorenz bu sendromun ördekler üzerinde de etkili olduğunu şu şekilde gözlemlemiştir. Yavrular yumurtadan çıktıklarında ,annesi olsun olmasın, gördükleri ilk hareket eden şeyi taklit etmektedir. Lorenz bu şekilde yavru kazları peşine takarak kendisini taklit etmesini sağlamıştır. Hatta bu yavrulara yemek ve yüzmek gibi görevleri öğrettiği ünlü fotoğrafları vardır.

Bunun teknoloji ile ilişkilendirilmesi de bu ördekler misali bizlerinde ilk öğrendiğimiz sistemlere bağlı kalmamız olarak örneklendirilebilir. Örneğin Windows işletim sistemine alışan biri Linux yada OSX sistemleri hazzetmeyebilir. Q klavyeye alışan biri F klavye bilimsel olarak ne kadar tavsiye edilse bile geçişte ayak diretebilir. Benzer şekilde kamu kurumlarında Microsoft ofis yazılımlarına lisans ücreti ödememek için kullandırılmaya çalışılan Open yada Liber ofis gibi uygulamalar kullanıcılar tarafından sırf bu nedenle kullanılmaya bilir. Yani bu bebek ördek sendromuna yakalanan kişiler kendileri için daha faydalı bile olsa yeni sistem ve programlara alışmakta zorlanırlar.

Nasıl aşılır?

Uzmanlara göre Bebek ördek sendromunu aşmanın yolu önyargılardan kurtulup alternatif sistem yada alternatif uygulamaları kullanmayı denemekten geçiyor. Örneğin X marka bir ekran kartı kullanıyorsunuz, Y marka bir ekran kartını deneyimlemeden olumsuz bir görüşte olmamanız gerekir. Yani kısacası eski görüş bağımlılıklarını aşarsanız bu sendromu da aşabilirsiniz sanırım.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir