Yazılımcı Olmak Için Nereden Başlamalıyım. Yazılımcı Olmanın Sırları Yazı Dizisi Bölüm 01

İnternette dolaşan meşhur “how to videos – nasıl yapılır” videoları aklınıza geldi değil mi hemen. Birazdan bir belgesel başlayacak ve size mükemmel yazılımcı olmanın yollarını bir bir sayacak. Sizde yazılımcı olmak ile ilgili anlatılardan yola çıkarak tek tek uygulayarak mükemmel bir yazılımcı olacaksınız.

Örneğin; 7 günde hayatın değişsin!, Bir gecede zengin ol, Başarının sırları, Çok para kazanmanın sırları, hayatın sırları … daha sayayım mı? Sadece bir kitap okuyarak, bir seminer izleyerek bakın bunların hepsi yapılabiliyorken siz daha yazılımcı olmanın yollarını mı arıyorsunuz? Hemen google’yi açın ve yazın “yazılımcı olmanın sırları”…

Şaka’yı bir kenara bırakalım şu soruyu sormak gerekiyor öncelikle hangi yoldan ilerleyeceksiniz. Okullumu yoksa Alaylı mı olacaksınız ona bakmak gerekiyor. Eğer henüz daha lise çağlarında veya daha öncesindeyseniz bu işin okulunu okumayı düşüneceksiniz ama maalesef ben bu konuda size yardımcı olamayacağım çünkü ben yazılımı okulda ve ya okul süreçlerinden geçerek öğrenmedim. (“Hala hergün soruyorum kendime yüzde kaç yazılımcısın diye bu işin sonu yok ki”) Her ne kadar mesleki eğitimimi Bilgisayar Bölümü Bilgisayar Programcılığı olarak görmüş olsam da okulda maalesef teorik işlenen konulardan bir şey elde edemedim. Ama çok ısrar ederseniz mesela size okulla ilgili şu hikâyemi anlatabilirim.

Lise 1’e yeni başlamıştım, 1998 yılıydı Meslek Liselerine kayıt yaptırırken bölüm seçme zorunluluğu vardı o zamanlar. Bilgisayar Bölümünü seçmiştim bende puanım yettiği için. Dolu dolu 3 sene boyunca ilgi duyduğum bilgisayarı öğrenme heyecanı ile doluydu içim. Okulun ilk haftası hoş sohbet ve boş derslerle geçti. İkinci hafta soluğu Torna Tesviye bölümünün atölyesinde aldık. Meğer bilgisayar bölümü öğrencileri ilk yıl yarı dönem torna tesviye yarı dönem elektrik bölümü atölye derslerini alıyormuş. Elime tutturulan eğe ile metal bir kalıbı düzleştirmeye uğraşırken buldum kendimi. Başımızda bulunan Atölye şefine sorduğum soru ve aldığım cevap hala kulaklarımda.

-“Hocam biz bilgisayar bölümü öğrencisiyiz, ne işimiz var bizim torna ile eğe ile?”

-“Güzel ya işte öğrenin eğelemeyi. İlerde bilgisayar masanızın bir tarafı yamulur eğelersiniz” demişti. O gün bugündür çekmecemde saklarım bir eğe, hani olurda masam yamulur falanda eğelerim diye. Ama kullanmak hiç kısmet olmadı… (Tecrübe Hırsızı kitabımdan alıntıdır.)

Yani kısacası okul okuyarak yazılımcı olmak üzere size yardımcı olamayacağım ama farklı bir meslek dalı okumuş ve yazılımcılığa merak sarmış iseniz ya da lisans düzeyinde hiçbir okul okumamış ve yine yazılımcılığa merak salmış iseniz bir sonraki makalede anlatacaklarım “Alaylı yazılımcı” diye tabir edilen ve düşündüğünüze göre sizin de buna aday olduğunuz konuyla ilgili bir şeyler aktarabilirim.Bu konunun uzun soluklu bir yazı olmasını diliyorum. Girişi yaptım inş peyder pey devamınıda getiririz. Eğer bu konu ve ya emrahyuksel.com.tr bloğumda yayınladığım konular ilgilinizi çektiyse takip etmeyi unutmayın. Ha birde youtube kanalımda ücretsiz yazılım eğitimleri veriyorum bu linki: https://goo.gl/xFR4sw

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir