Google Alerts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google dev teknoloji imparatorluğunun hizmetleri ücretli/ücretsiz olarak çok sayıda kullanımımıza sunulmuştur. Ücretli hizmetleri de olsa Google hizmetlerinin neredeyse tamamına yakınının başlangıç sürümlerini temel özelliklerini tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sağlıyor. Şimdi bahsedeceğimiz google’ın Google alert özelliği tamamen ücretsiz bir servis.

İşte o ücretsiz hizmetlerden biri daha Google Alerts…

Google alerts nedir?

Google Alerts bir haber servisidir ama hafiye gibi çalışıp belirlediğiniz kelimelerle ilgili nette olan bitenden sizi haberdar etmektedir. Bunu daha iyi anlayabilmek için haber ajanslarını düşünebilirsiniz. Örneğin bir çok kurum ve kuruluş haber ajanslarına üye olarak günlük belirledikleri kelime, ya da konularda bültene abone olurlar ve hizmet alırlar.

Örneğin kendimden örnek veriyim. ”Emrah Yüksel” yani kendi adımla ilgili internette neler yayınlanıyor, adım nerelerde belirtilmiş, nerelerde haber olmuşum vb. analizleri Google alert bana sağlıyor. Üstelik birkaç tıkla basit bir şekilde ayarlamalar yaparak mailime kadar gelmesini bile hallediyor. Bir kere bu talepte bulunduktan sonra bir daha ilerleyen günlerde dahi benim belirttiğim kelimelerle ilgili bir gelişme olursa belirlediğim süre zarfında bunu mailime göndererek bilgilenmemi sağlıyor.

Neden kullanmalıyım?

Neden Google alerts kullanmalısınız sorunuza yine kendimde basit bir örnek verecek olursam şöyle özetleyebilirim. Ben programlama ile ilgilenen birisiyim ve php kodlama yapıyorum. Php’nin yeni bir sürümü yayına girdiğinde veya gireceğinde örneğim “Php 7.0.X” ile ilgili gelişmeleri sürekli Google üzerinde arama yaparak aramak yerine bu hizmet sayesinde yeni sonuçlar oluştuğunda mailime gelmesi için ayarlayabilir bu sayede gelişmeleri kolaylıkla takip edebilirim.

Nasıl Kullanılır?

Hizmeti https://www.google.com.tr/alerts linkinden kullanmaya başlayabilir ya da altta bu konu ile ilgili öğrendiklerimi öğretiyorum konulu video eğitimi izleyebilirsiniz.

Video olarak izlemek isterseniz

Google alerts nedir, nasıl kullanılır?

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir